Půjčka bez registru: Jak ji správně vybrat a na co si dát pozor?

Navzdory regulaci trhu s nebankovními úvěry je nabídka produktů bohatá. Zájemci o půjčku si mají z čeho vybírat, a to i žadatelé se záznamem v registru dlužníků. Jejich pozice je logicky o něco složitější – přesto mohou uspět a získat potřenou částku. Pokud patříte mezi provinilce, kteří si kvůli nedodržení splátkového kalendáře zavřeli na několik let dveře ke klasickým úvěrům, a přesto si potřebujete půjčit, přečtěte si následující tipy a doporučení. Prozradíme vám, jak si počínat při výběru tzv. půjčky bez registru a vyhnout se přitom zbytečným problémům. Zájemce o půjčku bez registru musí přijmout fakt, že se k ní vážou jistá specifika. Nabídka je výrazně menší, protože osobám se záznamem půjčují jen některé společnosti, a to především v nebankovním sektoru. Nepsaným pravidlem jsou vyšší úroky. Jsou opodstatněné – pro poskytovatele je transakce s nedůvěryhodným klientem riziková, snaží se jí proto kompenzovat.

Požádejte o částku, kterou skutečně potřebujete

Zájemci o půjčku online často podceňují počáteční kalkulaci. Než se vydáte k bankovnímu či nebankovnímu poskytovateli, rozepište si svůj rozpočet (metodou příjmů a výdajů) a vměstnejte do něj splátku. Položte si otázku, zda bude ve vašich silách částku splácet. V případě klasického spotřebitelského úvěru se pravidelné splácení stane součástí vašeho života minimálně na několik měsíců. Samozřejmě byste si měli půjčit jen tolik, kolik opravdu potřebujete. Pamatujte, že větší půjčka znamená vyšší splátky nebo delší splatnost. Ve finále zaplatíte věřiteli mnohem více.

Nejdříve srovnávejte, až poté požádejte

Toto pravidlo platí i pro běžné půjčky. Rozhodně nesahejte po první nabídce, která vám přijde pod ruku. Naopak se snažte porovnat co nejvíce produktů a vyberte si nejvýhodnější. S trochou štěstí ušetříte nezanedbatelnou částku. Počítejte s tím, že většina poskytovatelů, u kterých mají zelenou i lidé se záznamem v registru, požadují doložení příjmu. K prokázání bonity by vám měl stačit výpis z bankovního účtu. Případně výplatní páska nebo daňové přiznání.

Vyšší částky jedině se zajištěním

Někteří poskytovatelé nemají se záznamem v registru problém a bez okolků půjčí i větší sumu. Podmínkou je zajištění formou ručení nemovitostí. Mějte na paměti, že v případě nesplácení můžete o svůj majetek snadno přijít. Pro většinu lidí to znamená ztrát bydlení.

O půjčku požádejte u solidního poskytovatele

Naprosto zásadním pravidlem je uzavření půjčky bez registru u společnosti s dobrým jménem. Podezřelým nabídkám od nelicencovaných poskytovatelů se vyhněte obloukem – cílem pochybných subjektů není spokojený klient, jako spíše sedřít klienta z kůže. Půjčkou od prověřeného poskytovatele minimalizujete základní rizika a lépe se s ním domluvíte v situaci, kdy z určitých důvodů nebudete schopni dodržet smluvní podmínky.

Publikováno: 20. 03. 2020 / Aktualizováno: 16. 02. 2024

Kategorie: Finance

Autor: Romana Musilová