Zemní vruty vám při stavbě plotu ušetří čas i peníze. Jak probíhá montáž?

Chystáte se na montáž nového oplocení kolem vašeho travnatého pozemku? Zajisté chápeme, že přivolat si na pomoc firmu, může být trochu z ruky. Právě proto lidé raději konají na vlastní pěst a do oplocení se pustí sami. Nemusíte se bát, nejedná se o nic, co byste nezvládli. Stačí vám šikovné ruce a samozřejmě nějaký druh zemní kotvy, díky které sloupky upevníte. Sloupky můžete přichytit za pomocí betonu či zemních vrutů. V tomto článku pro vás však máme pár užitečných rad a tipů, jak probíhá montáž právě zemních vrutů.

Co jsou zemní vruty?

Pokud jste zatím o zemních vrutech neslyšeli, v rychlosti vás uvedeme do obrazu. Jedná se o druh zemní kotvy, která slouží k položení základů pergol, teras, zahradních domků a dalších dřevostaveb. Samozřejmě s nimi lze ukotvit i plot, slunečník, dětské hřiště, nebo dokonce sušák na prádlo. Vruty se vyrábějí z kovu. Povrch vrutu je následně opatřen žárovým pozinkováním, čímž nehrozí riziko vzniku koroze. Tip: Zahradní vruty lze použít také při stavbě základů dřevostavby - a stejně dobře i pro zahradní domky.

Co je k montáži potřeba?

Ještě než přejdete k samotné montáži, mějte po ruce veškeré potřebné náčiní. Při montáží budou metr, vodováha, kladivo a ocelová tyč či roxor vašimi důležitými pomocníky. Také nesmíte zapomenout na správný materiál – zemní vruty jejichž délka se odvíjí dle vaší potřeby. Usazené sloupky ve vrutech je nutné nějak obsypat, s tím vám zase pomůže štěrk. Dále nesmí chybět posvátný stavební provázek, který slouží na vytyčení pozemku a dřevěné kolíky.

Montáž zemních vrutů

Na horní straně vrutu najdete takzvané oko. Okem prostrčíte roxor nebo jinou kovovou tyč. Poté už jen stačí vrut zavrtat pomocí točivých pohybů ve směru hodinových ručiček. Jakmile je vrut celý v zemi, je hotovo. Stejně snadné jako v případě plotu je použití zemních vrutů také pro zahradní chatky.

Publikováno: 26. 04. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Romana Musilová