České ženy stále vydělávají méně než muži na stejné pozici. V průměru o 20 %

Odměňování v České republice je stále nevyrovnané, alespoň co se týče ženského a mužského pohlaví. Pokud totiž bude muž a žena na stejné pozici, ve stejném městě a firmě, bude mít žena o několik procent menší výplatní pásku. Muži jsou natěšení, ženy naopak nechápu, co zapříčinilo tuto situaci. Uveďme si to na příkladu. Bude-li muž brát například 30 tisíc korun, ženy na stejné pozici budou mít zhruba o 6 tisíc méně. Musíte jistě uznat, že je to vůči ženám nespravedlivé. Z pohledu práce odvádí totožné výkony. Za rok si tak ženy pohoršují o nemalé finanční prostředky. Zvlášť samoživitelky to nemají v této oblasti jednoduché. Šest tisíc korun měsíčně navíc by jistě pomohlo každé ženě, která je na dítě sama.

Protesty nepomáhají?

V České republice již párkrát proběhly konference a jednání na toto téma, jak se tak zdá, tak zcela zbytečně. Pojďme se zpátky vrátit k příkladům, na kterých je nerovnost vidět nejvíce. V případě, že muž a žena budou pracovat 1 kalendářní rok, je žena na rozdíl od muže ohodnocena za ¾ práce během celého roku. Zbylou jednu čtvrtinu tak vykonávají práci zadarmo, pokud bychom to porovnávali s platem mužů. Žen bychom si měli více vážit, a to ze všech pohledů. Kromě práce, bez problémů zvládají domácnost i péči o děti.

Muži v odměňování také vidí obrovský problém

Fakt, že ženy mají menší platy na podobných pozicích, co muži dokazuje i studie. Během ní se prokázalo, že s tímto chováním nesouhlasí i samotní muži. Jestliže je výkon práce úplně totožný, měla by být žena ohodnocena stejně. Pomoct by to mohlo nejenom samotné ženě, ale i celé domácnosti. Čtyřčlenná rodina by si při průměrných platech přilepšila o 7 až 8 tisíc korun v hrubém. V minulosti byly ženy považovány za obyvatele, kteří by se měli starat o manžela, děti a domácnost. Musíme však vidět dnešní situaci, která je o poznání jinde. Nežijeme v minulosti, ale ve 21. století.

Publikováno: 14. 09. 2019 / Aktualizováno: 16. 02. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Romana Musilová