Nakupování v e-shopech je v ČR rok od roku oblíbenější

Internetový svět je dnes ve fázi, kdy si přes něj můžete objednat cokoliv. Především to platí v České republice, kde je zaznamenán největší počet internetových obchodů na jednoho obyvatelé. Je to zapříčiněno podmínkami, které jsou v našem státě nastaveny. Každý totiž v internetovém podnikání vidí svou šanci, jak se vyhnout chození do práce. Založit si živnost u nás stojí pouhých tisíc korun, pak už bude záležet na vás, jakým směrem svůj obchod na internetu povedete. Existují metody, kterým se říká dropshipping, ty právě velmi často využívají začínající podnikatelé. Internetový prodej v České republice je na vrcholu a každým rokem jej stále překonává. Češi objednávají nejenom z tuzemských obchodů, ale i z těch zahraničních a nebavíme se teď o čínských e-shopech.

Ve střední Evropě jasně vedeme

Budeme-li porovnávat pouze střední Evropu, tak si s růstem bezpochyby vedeme nejlíp. V první pětce je i Slovensko, které si podobně jako my vede velmi slušně. Nechybí pochopitelně Rakousko a Německo. Zákazníci se snaží internetovým obchodům více důvěřovat a podle statistik to vede k dobrým výsledkům. Dobírka je už z trhu pomalu, ale jistě odebírána. Prodejci na tomto způsobu platby prodělávali. Vychytralí zákazníci nakupovali z několika internetových obchodů. Čí zboží bylo u nich jako první, to zvítězilo. Naučili se ovšem platit pomocí internetových plateb. Částku tak mohou mít během pár vteřin prodejci na účtu a už jim nic nebrání v tom, odeslat daný produkt.

Podíl máme taktéž nejvyšší

Podíl ze střední Evropy máme stejně jako samotný růst nejvyšší. Na procenta dosahujeme necelých deset procent, za námi je následně Polsko s velmi podobným výsledkem a poté až Německo. Slovensko se v tomto žebříčku uchytilo na krásném čtvrtém místě.

Počet internetových obchodů a obraty v České republice

I přes to, že jsme vám v předchozích odstavcích psali o tom, jak si Česká republika vede s počtem internetových obchodů, jeden stát je přece jenom před námi. Jde o Německo, kde je téměř 200 tisíc internetových prodejců. My jsme si tak zasloužili druhé místo s obratem v přepočtu 130 miliard korun.

Pravidla bezpečného nákupu v e-shopech

Nakupování online může být pohodlné a příjemné, ale je důležité být při nákupu online opatrný. Existují určité kroky, které byste měli podniknout, abyste zajistili, že vaše nakupování online bude bezpečné.

1. Prozkoumejte webové stránky

Než začnete nakupovat v internetovém obchodě, udělejte si průzkum. Zkontrolujte bezpečnostní opatření webové stránky a vyhledejte si recenze zákazníků. Pokud webová stránka nemá zavedena žádná bezpečnostní opatření nebo pokud má mnoho negativních recenzí, je lepší nakupovat jinde.

2. Nakupujte u renomovaných prodejců

Vybírejte si k nakupování známé a renomované prodejce. Tito prodejci mají obvykle bezpečné webové stránky a nabízejí kvalitní výrobky.

3. Používejte bezpečný způsob platby

Při nákupu online vždy používejte zabezpečený způsob platby. Kreditní karty jsou bezpečnou volbou, protože nabízejí ochranu kupujícího v případě podvodu. Bezpečnou možností je také služba PayPal, která poskytuje další ochranu kupujícího.

4. Dávejte si pozor na nabídky, které se zdají být příliš výhodné na to, aby byly pravdivé

Pokud se vám zdá, že internetová nabídka je příliš dobrá na to, aby byla pravdivá, pravděpodobně tomu tak je. Dávejte si pozor na nabídky, které nabízejí zboží za extrémně nízké ceny nebo které slibují nereálné výsledky. Těmto nabídkám se raději vyhněte a držte se renomovaných prodejců.

5. Přečtěte si pravidla pro vrácení zboží

Před nákupem si přečtěte pravidla pro vracení zboží. Ujistěte se, že rozumíte tomu, na co se vztahuje, co je vyloučeno a jak dlouho máte na vrácení položky.

6. Uchovávejte si záznam o nákupu

Po provedení nákupu si o něm uchovejte záznam. Vytiskněte si stránku s potvrzením objednávky nebo si uložte kopii potvrzovacího e-mailu. Usnadníte si tak sledování zásilky a případné vrácení nebo výměnu zboží.

Dodržováním těchto rad můžete nakupovat online bezpečně a s jistotou. Proveďte průzkum, vybírejte si renomované prodejce, používejte bezpečné platební metody a dávejte si pozor na nabídky, které se zdají být příliš výhodné, než aby to byla pravda. Těmito jednoduchými kroky zajistíte, že vaše nakupování na internetu bude bezpečné a jisté.

Publikováno: 14. 09. 2019 / Aktualizováno: 16. 02. 2024

Kategorie: Finance

Autor: Romana Musilová