Při nakupování přes internet buďte obezřetní. Jak si chránit peníze?

Nakupování přes internet je hitem poslední doby. V noci ležíte a nemůžete usnout, když v tom si vzpomenete na to, že je nejvyšší čas pořídit si nový počítač. Myšlenka ve vás nabudí o to více energie a vy tak vstáváte za jediným cílem, podívat se na nové počítače. Tato myšlenka ve vás z větší části vzbuzuje dojmy, které vám praví, že pokud vás alespoň jeden počítač svým výkonem a cenou zaujme, rovnou ho objednáte. To je také jedna z výhod nakupování prostřednictvím internetu. Objednávku můžete uzavřít v jakoukoliv hodinu. Na co si dávat ale pozor u internetových prodejců, abyste nepřišli o své finance?

Na začátku hezká slova, následně ale jasný důkaz o podvodném jednání

Na internetu máte možnost každodenního čtení, ve kterém píší jiní uživatelé, jak se nechali napálit internetovými prodejci. Po celé České republice je toto důkazem i vytíženost právníků, která ve své podstatě nedělá téměř nic jiného. Další často navštěvovanou budovou je hned po právnících také policie. Ta s tím ale většinou nic nezmůže. Maximálně pro vás sepíše hlášení. I když i to vám mnohdy nemusí stačit.

Jaké problémy mají čeští zákazníci nejčastěji?

Jakmile přijde obchodníkům objednávka, jsou natěšení. Alespoň ta část, která hodlá zboží zákazníkovi dodat. Když ale přichází řada na reklamaci, už tak hodní nebývají. Jejich chování se rázem promění v zcela odlišné, jako bylo na začátku. Přestanou vám brát telefony, odmítnou reklamaci přijmout nebo ji přijmou, ale následně vám pošlou email, že jste zboží nevyužívali podle výrobce. I přes to, že si nejste vědomi žádné chyby.

Zákon praví, že zboží můžete do 14 dnů vrátit

Zákon vám dává možnost objednané zboží do 14 dnů vrátit. Realita je někdy úplně jiná. Můžete narazit na internetové prodejce, kteří vám přestanou ze dne na den odepisovat, protože moc dobře vědí, co chcete podniknout. Protahují 14denní lhůtu, a to i proti zákonům. Vy si ovšem stůjte za svým. Jde o věci, na které máte nárok, takže právo je v tomto směru na vaší straně.

Do třetice? Největší ignorující prodejci

Posledním důvodem, proč se lidé obracejí na právníky bývá nedodané zboží. Stalo se vám někdy, že jste zaplatili předem, ale zboží vám nepřišlo? Uplynulo několik dnů? Rozhodně na nic nečekejte, s největší pravděpodobností vám produkt ani nedojde. Pokud se nejedná o chybu dopravce, pak jste narazili na podvodné obchodníky.

Publikováno: 14. 09. 2019 / Aktualizováno: 16. 02. 2024

Kategorie: Finance

Autor: Romana Musilová