Franšíza ReFresh Bistro: Příběh o podnikání chutném a zdravém stravování v českých školách

ReFresh Bistro není jen obyčejná síť bister. Za tímto konceptem stojí inovativní myšlenka a snaha nabídnout studentům chutné a zdravé stravování v prostředí škol. S více než 65 pobočkami po celé České republice se ReFresh Bistro stává lídrem v oblasti školního stravování a v roce 2023 si vysloužilo prestižní ocenění Nejzajímavější franšíza roku.

Rozhovor s Davidem Alešem, úspěšným franšízantem ReFresh Bistra, nám dává nahlédnout do zákulisí tohoto inspirativního projektu.

Co Davida na ReFresh Bistru zaujalo?

"Nápad na školní bistro mě oslovil hned, jak jsem v listopadu 2022 viděl reklamu na sociálních sítích. Oblast školství mi je docela blízká a koncept ReFresh Bistra se mi zdál jednoduchý a zároveň propracovaný."

Školní prostředí má svá specifika. Jak se ReFresh Bistru daří uspět s nabídkou bez klasických "pamlsků"?

"Omezení daná pamlskovou vyhláškou se týkají především základních škol. Já provozuji bistra na středních školách, kde není problém sestavit atraktivní nabídku pro studenty. Nabízíme dostatek zdravých a zároveň chutných variant. Letos jsem například zařadil ovocné saláty, které si získaly velkou oblibu."

Ekonomická stránka je pro každého podnikatele klíčová. Jaká je rentabilita provozu ReFresh Bistra?

"Momentálně mám 7 poboček a každá z nich má odlišnou ekonomiku. Důležitá je výše tržeb, nájemné a energie. Do hry vstupuje i ochota školy spolupracovat s bistrem a samozřejmě preference studentů. Obecně se dá říct, že zisk se pohybuje v průměru mezi 5-15% z tržeb."

Kolik lidí se podílí na chodu jedné pobočky?

"Nyní mám 20 zaměstnanců. Na každé pobočce je jeden člověk na směnu. Snažím se s nimi být v pravidelném kontaktu a motivovat je k co nejlepší práci."

Jak ReFresh Bistro řeší období prázdnin, kdy ve školách není provoz?

"Prázdniny jsou ideálním časem na přípravu na nový školní rok a případné otevření dalších bister. Letos jsem během prázdnin otevíral 2 nová bistra. Zároveň se snažím hledat i další možnosti, jak bistro provozovat i mimo školní prostředí, abych mohl zaměstnancům nabídnout práci i v létě."

Jaká je Davidova vize do budoucna?

"Plánuji otevřít další bistro na Gymnáziu Budějovická od ledna příštího roku. Rád bych rozšířil síť bister v Praze a zkusil tento koncept i v továrnách nebo úřadech."

Příběh Davida Aleše ukazuje, že ReFresh Bistro není jen obyčejná franšíza. Je to projekt, který nese vizi zdravého a chutného stravování pro mladé lidi a zároveň dává šanci ambiciózním lidem vybudovat si vlastní prosperující podnik.

Publikováno: 29. 03. 2024

Kategorie: Podnikání

Autor: Romana Musilová