Potřebujete kancelář bez stavebního povolení? Jde to!

Přemýšlíte nad realizací vlastní samostatné kanceláře či prodejny, ale odrazuje vás nepříjemný byrokratický proces? Pozor, dům, tedy i kancelář, se dá postavit i bez stavebního povolení. Ne, skutečně vás nechceme nabádat ke stavbě na černo. Řeč bude o mobilních stavbách, které jsou rok od roku populárnější. Na úvod by bylo na místě objasnit, co že to vlastně ty mobilní domy jsou. Nejde o stavby na kolečkách, ale plnohodnotné domy, jejichž historie sahá až do 20.let minulého století. Tehdy však skutečně na kolečkách byly. Měly podobu karavanů a využívaly je zejména mladé rodiny, které často cestovaly. Časem se tvář mobilní bydlení změnila a dnes jsou k nerozeznání od klasických domů.

Výhody mobilního bydlení v kostce

Mobilní domy se těší popularitě zejména v zahraničí, v posledních letech si je však zamilovali i našinci. Představují levnou alternativu vlastního bydlení, ke kterému není potřeba stavebního povolení. Využití mobilních domů je skutečně pestré. Staví se jako regulérní domy, zahradní domky, kanceláře, či vzorkové prodejny. Pro montované dřevostavby je typický nízkoenergetický standart a snadná údržba. Pokud jste se vlastní nemovitosti (v případě mobilních domů spíše movitosti) vyhýbali proto, že nemáte čas se o ni starat, hoďte obavy stranou. Mezi další výhody patří velmi nízká cena, rychlost stavby, ekologický charakter, variabilní řešení interiéru a samozřejmě i mobilita. Kancelář/dům můžete kdykoliv kamkoliv přestěhovat. To jiný dům neumí!

Další specifika mobilheimů

Mobilní domy, tedy mobilheimy, mohou být využívány sezónně, ale i celoročně. Zateplený mobilheim celoroční má okna se speciálními dvojskly a je vytápěn elektrickými konvektory. Zima vám v něm určitě nebude. Pojďme se však podívat i na negativa. Může mít vůbec levná, rychlá, úporná a moderně vyhlížející stavba nějaké nevýhody? Jednu vadu na kráse má, nemůžete na ni využít klasickou hypotéku. Financovat ho můžete pouze tehdy, zastavíte-li ho jinou nemovitostí. Vzhledem k nízké ceně však zřejmě úvěr potřebovat nebudete...

Publikováno: 10. 08. 2018 / Aktualizováno: 16. 02. 2024

Kategorie: Podnikání

Autor: Romana Musilová