Průmysl v dubnu rekordně propadl. Dobře na tom není ani stavebnictví

Koronavirus se bohužel začíná podepisovat na české ekonomice. Tu podle analytiků čekají ještě šílené časy. Zatím by se dalo říct, že se koronavirová krize projevuje jenom zřídka, ovšem už i tak má razantní dopady. Například se rekordně propadl průmysl jenom v měsíci dubnu. Špatně na tom byl především automobilový průmysl, ovšem škody sčítá také strojírenství. Nedařilo se moc ani stavebnictví, které se rázem ocitlo bez pracovní síly, kterou bere většinou ze zahraničí. Průmyslové výrobě se v České republice obecně dlouhodobě nedaří. Tedy špatně na tom je už pár let strojírenství a kovovýroba, což jsou odvětví, jež se dříve řadila mezi evropskou špičku. Tomuto označení však už bohužel dávno odzvonilo, i když lze stále říct, že má český průmysl stále dobré jméno ve světě. Ani to však nezabránilo tomu, aby škody způsobené koronavirem byly tak razantní. Je však třeba říct, že strojírenství na tom bylo daleko lépe než například automobilový průmysl, který se podle statistik propadl nejvíc.

Deficit dosáhl sedmadvaceti miliard korun

V současné době se eviduje obrovský propad ve všech průmyslových odvětvích. Pokud bychom měli sečíst deficit týkající se průmyslu a výroby automobilů jenom v dubnu, dostali bychom se na rekordní číslo sedmadvacet miliard korun. Obchodní bilance tak spočinula na svém historickém minimu od dob, kdy se vstoupilo do Evropské unie.

Jenom průmysl klesl o třetinu během dubna

Pokud bychom se měli podívat jenom na samotný průmysl, ten klesl v dubnu rovnou o třetinu. Jedná o největší pokles v novodobé historii. Jak jsme ale zmínili, nejedná se o takové způsobené škody jako ve výrobě automobilů, kde se v dubnu napáchaly opravdu největší škody. Statistici se však domnívají, že pokud český průmysl překoná tuto krizi, bude silnějším než kdy dřív. To je však otázka, protože ta velká krize nás teprve čeká.

Publikováno: 28. 06. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Romana Musilová