Man is holding a glowing light bulb over the house. Smart home concept. Provision of housing with electricity and communications. Deal contract with supply utilities companies. Pay electricity bills
Nezařazené

Jak nastavit zálohy na energie, když jejich ceny neustále rostou

Každý, kdo odebírá elektřinu nebo plyn, posílá pravidelně svému dodavateli zálohy. Ty odcházejí většinou každý měsíc, u menších odběrných míst to může být i jednou za čtvrtletí. Jednou ročně pak dodavatel zašle vyúčtování a společně s ním i nový rozpis záloh na další období. To je příhodná chvíle na to zamyslet se, jak zálohy na energie nastavit a platit tak, aby vás na konci zúčtovacího období nepřekvapila astronomická výše nedoplatku.

V zájmu dodavatele i odběratele je vyrovnané roční vyúčtování – tedy ani příliš vysoký nedoplatek, ani příliš vysoký přeplatek. Féroví dodavatelé navrhují nastavení záloh podle skutečné spotřeby. Někteří však nastavují zálohy zbytečně vysoké, takže na jejich účtech vznikají přeplatky – pohledem zákazníků to můžou být i několikatisícové sumy, které zbytečně leží ladem v bankovním ústavu energetické společnosti. Dodavatel nemá právní nárok zvyšovat zálohy, pokud k tomu nejsou důvody např. v případě zmíněné narůstající spotřeby. V takovém případě se ihned ozvěte a nové zálohy rozporujte. V lepším případě může jít o chybu, kterou dodavatel rychle napraví, v tom horším případě za tím vězí nekalá praktika. Vyšší zálohy si totiž mohou účtovat účelově i společnosti, které jsou ve špatné finanční situaci a tímto se snaží napravit si cash flow. Peníze od vás jim pak v podstatě poslouží jako levný úvěr bez úročení.

Jak vypočítat správnou výši záloh

Nejdůležitější je pro výpočet záloh předpokládaná spotřeba. Pokud se v domácnosti nestaly žádné zásadní změny, tak zůstane víceméně stejná a můžete vycházet při jejím odhadu z minulého období. Pouze v případě, že elektřinou či plynem zároveň topíte, si dejte pozor na spotřebu během dlouhé a chladné zimy. V takovém případě se mohou náklady na vytápění změnit meziročně i o desítky procent. Dále vezměte v úvahu i to, zda jste v poslední době nepořídili energeticky náročný nový spotřebič, např. sušičku či klimatizaci. Ty dokážou zamávat se spotřebou, i když se vám z dlouhodobého hlediska výměna starého spotřebiče za moderní a úspornější určitě samozřejmě vyplatí. Větší spotřebu můžete také očekávat v případě, že vám do domácnosti přibyde nový člen. Naopak, pokud čekáte, že se budou odrostlé děti v dalším roce osamostatňovat, spotřeba poklesne. Nejvíce se to týká ohřevu vody. Zpozorněte také v případě, že vás čeká dlouhodobý pobyt mimo domov – třeba několikaměsíční pracovní pobyt nebo cesta kolem světa.

Se spolehlivým dodavatelem ubyde polovina starostí

Chcete mít kvalitní a levné dodávky energie? Dopřejte si kvalitu služeb a jistotu od tradičního českého dodavatele. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům a zároveň odolnější vůči výkyvům na trhu. Díky vlastní těžbě na jižní Moravě dodává LAMA energy od roku 2009 domácnostem i zemní plyn.